power6 – nowa, lepsza generacja

ibm od dawna produkuje procesory. i o ile apple z nich zrezygnował, o tyle mają się one świetnie w świecie super-serwerów. dość powiedzieć, że w ostatniej liście top-500, aż 91 maszyn było opartych o architekturę power. niby niedużo (architektury ia-32, amd64 i em64t są popularniejsze), ale wygląda to inaczej gdy spojrzymy na 100 najmocniejszych maszyn – z nich 41 to power'y. i są zdecydowanym liderem – druga w kolejności architektura – amd64 ma tylko 21 maszyn!.

ostatnio ibm zapowiedział wypuszczenie kolejnej generacji – power6. nowy procesor ma dawać dwukrotnie większą moc niż dotychczasowe power5+, przy zachowaniu tej samej energochłonności.

częstotliwości są mocarne – na początek zaplanowano wypuszczenie wersji prostej – 5ghz :). a potem mają wyjść procesory kręcone jeszcze wyżej.

co do kwestii czysto technicznych – mało nowinek. po prostu mocniejszy chip, 2 rdzenie, przetwarzanie 2 wątków jednoczesnie w rdzeniu.

sporo natomiast się zmieniło jeśli chodzi o kwestie prądu.

ostatnie badania poinformowały, że serwerownie w stanach zużywają łącznie więcej niż cały stan mississippi. a nie jest on najmniej energochłonny – jest jeszcze 19 innych zużywających mniej. w skrócie – od groma prądu. szacuje się, że roczne zużycie prądu przez serwerownie na całym świecie to 123 miliardy kilowatogodzin.

ibm widać też wie o tym i sporo kombinuje jak obniżyć zużycie prądu. po pierwsze – procesor będzie płynnie zmieniał częstotliwość w zależności od obciążenia. do tego – zastosowano wszystkie sztuczki modeli powerpc 970 – specjalnej linii procesorowej dla blade'ów. w chwili obecnej linia powerpc 970 zostaje zarzucona gdyż wszystkie mechanizmy które były tam zastosowane zostały też zmigrowane do main-streamowej wersji power6.

co ciekawe – procesorowi można będzie na sztywno ograniczyć zużycie prądu.  np. ustawić to na 300wató. dzięki czemu co by sie nie działo, i jak by procesor nie był obciążony – nie będzie pobierał więcej.