niagara 2 – ciekawostka

koajrzycie taki procesor jak niagara? nowy (relatywnie) chip suna. 8 rdzeni. świetne skalowanie. powolny przy zastosowaniach obliczeniowych.

niedługo ma wyjść nowa iteracja – niagara2. nadal 8 rdzeni, z tym, że tym razem każdy z rdzeni może przetwarzać do 8 wątków jednocześnie! to niby tak jakby mieć 64 procesory.

dodatkowo – podbito taktowanie do 1.4ghz. nadal cienko w porównaniu z intelami, ale dzięki wielordzeniowości może się okazać, że maszyny z niagarą2 będą bardzo interesujące do rzeczy typu webserwery.

wpis który poinformował o częstotliwości wspomniał też o jeszcze jednej rzeczy – aczkolwiek mimochodem. mimo, że to to właśnie jest w/g mnie prawdziwy przełom.

mianowicie – proces technologiczni podobno umożliwi sunowi sprzedawanie wadliwych procesorów. wadliwych w tym sensie, że uszkodzone będą niektóre (1 lub więcej) rdzenie.

gdzie tu przełom? jak może wiecie, ze względu na wysoki poziom skomplikowania produkcji chipów powoduje, że fabryki procesorów mają “urobek" na poziomie kilku procent! czyli z każdych 100 wyprodukowanych procesorów jedynie kilka idzie do sprzedaży. co owocuje wysoką ceną.

jeśli proces technologiczny umożliwi sprzedawania uszkodzonych (częściowo procesorów) to “urobek" wzrośnie kilkukrotnie. co spowoduje, że ceny (nawet tych pełnych) procesorów spadną. a do tego – te uszkodzone będą sporo tańsze od standardowych.

muszę przyznać, że niagara2 zaczyna wyglądać mocno interesująco.

4 thoughts on “niagara 2 – ciekawostka”

  1. Skąd ta informacja że “urobek” fabryk procesorów sięga kilku procent? IMHO od momentu wydzielenia z wafla krzemowego (dość tani) masz już znacznie większy procent gotowych produktów. Zresztą, z tego co mi mówili na studiach procentu “urobku” to jedna z najbardziej strzeżonych tajemnic w tej branży.

  2. szczerze – nie pamiętam. gdzaieś kiedyś w jakimś programie w tv słyszałem.
    nie mam nic na poparcie 🙁

  3. Porównywanie CPU po częstotliwości to trochę tak, jakby mówić że motory są gorsze od samochodów bo mają mniej kół. Całość ma znaczenie: zestaw instrukcji, szerokość magistral, cache itd.

  4. Obecna niagara obsluguje 4 watki na rdzen co daje max 32 procesory w jednej kostce i tak ez jest widzine przez system operacyjny. Porownywanie szybkosci taktowania z intelami nie jest najszczesliwszym pomyslem – wykonanie jednostkowej operacji na intelu zajmuje wiecej taktow zegara niz na sparcach . Nawiasem mowiac obecna niagara taktowana zegarem 1.2 z 8 rdzeniami w obliczeniach jest wolniejsza niz UltraSparc III 900 MHz. Za to w obsludze rownoleglych zadan (jak np serwowanie duzej ilosci statycznych stron www) jest baaaardzo dobra

Comments are closed.