February 1st, 2007 by depesz | | 8 comments »
Did it help? If yes - maybe you can help me?

jeśli zetknęliście się kiedykolwiek z cenami komercyjnych baz danych, to z pewnością wiecie, że co jak co, ale proste to one nie są. zależą od praktycznie wszystkiego. wielkość danych, ilość użytkowników, ilość procesorów, rdzeni, podstawek, maszyn w klastrze itd.

mysql ostatnio przedstawił nowy cennik swoich baz klasy enterprise. cena zależy od – niczego. jest stała. $40,000 rocznie od firmy. niezależnie od ilości maszyn, wielkości danych, ilości użytkowników, ilości procesorów i innych rzeczy.

cena może powalać dopóki nie porównamy jej z innymi bazami komercyjnymi. $40,000 daje nam licencję na 1 procesor – pod oracle'em.

oczywiście – nie można porównywać bezpośrednio oracle'a i mysql'a, ale – różnica w cenie jest od razu widoczna.

nie jest to oczywiście oferta dla tych co chcą postawić bloga na mysql'u, ale jeśli ktoś stawia duży system na mysql'ach, na np. kilkudziesięciu maszynach, i chce mieć do tego wsparcie – cena $40,000 rocznie może się okazać całkiem kusząca.

 1. 8 comments

 2. # mzobniow
  Feb 2, 2007

  “oczywiście – nie można porównywać bezpośrednio oracle’a i mysql’a”

  Dlaczego?

 3. # cezio
  Feb 2, 2007

  bo mają inne licencje 😉

 4. # cezio
  Feb 2, 2007

  poprawka. bo licencja oracla na to nie pozwala 😉

 5. # mzobniow
  Feb 2, 2007

  No tak, sry, zapomnialem…;P

 6. # cezio
  Feb 2, 2007

  tak na serio, trudno jest porównać te bazy, bo mają różne możliwości, przez co nadają się do różnych rzeczy. to trochę jakbyś porównywał samochód osobowy z ciężarówką – i jednym i drugim można przewieść jakieś rzeczy, ale każdym inaczej. tylko nie pytaj, która baza jest tutaj ciężarówką 😉

 7. # mzobniow
  Feb 2, 2007

  Obie bazy to magazyny danych, mozna wiec poprostu porownac jak wydajnie magazynuja i udostepniaja dane dla roznych zastosowan w stosunku do ceny/zasobozernosci etc.

 8. Feb 2, 2007

  @mzobniow:
  jasne. a ferrari i solaris to samochody do przewozu ludzi (nie ciężarówki). więc można je po prostu porównać jak wydajnie, szybko i wygodnie przewożą ludzi?

 9. # mzobniow
  Feb 2, 2007

  Ale o so chodzi? Nie znam sie na samochodach….

Leave a comment