nielegalne żarówki

jakiś czas temu pisałem o tym, że nowy jork zdelegalizował tłuszcze trans (czyli upraszczając: margarynę).

dziś dowiedziałem się, że w californi chcą zdelegalizować żarówki. takie standardowe.

po co? by przyspieszyć przejście na cfl'e (tzw. “energooszczędne") lub na kolejny etap – żarówki diodowe.

oczywiście przejście na lepsze żarówki ma sens, jest pro-ekologiczne, pro-ekonomiczne i ogólnie super.

tylko mam nieprzeparte wrażenie, że przeginają. i to zdrowo.

8 thoughts on “nielegalne żarówki”

 1. Weź pod uwagę, że Kalifornia ma olbrzymie problemy z brakiem prądu (najwięcej żrą klimatyzatory). Co jest zresztą wynikiem dzikiej liberalizacji rynku energii ale to inna historia. Dla nich ograniczenie zużycia energii to sprawa życia i śmierci.

 2. Nie przeginają, przepis jest dobry tak samo jak obowiązek montowania katalizatorów w samochodach.

 3. zgodnie z tym co czytalem. tluszcze trans to tluszcze roslinne poddane utwardzeniu poprzez “wtlaczanie” wodoru.
  przykładem (ale nie jedynym) tluszczu trans są margaryny.
  jesli to nie jest prawda – napisz co jest – z chęcią poszerzę wiedzę.

 4. ENERGIA elektryczna drożeje i będzie drożeć.
  Pewien zawodowy naukowiec , autentyczny dr inż. B.G. z Instytutu Maszyn Przepływowych P.A.N. w Gdańsku i stały członek kierownictwa Gdańskiego Towarzystwa Naukowego w Gdańsku , aż 106 dób wpatrywał się w obrazki 1, 2 , 3, 4 .
  W rozmowie telefonicznej w dn. 17 września 2007 wyznał mi, że zachowanie się zwykłej, dwu szalkowej wagi ukazanej na obrazku nr 4 jest dla niego niezrozumiałe, nie jest opisane w literaturze naukowej, jest fałszem i dlatego zrezygnował z rozpatrywania całego zagadnienia. Odpowiedziałem , że posiadam taką wagę, która tak się zachowuje. Radził wyrzucić moją wagę do śmietnika. Taką wagę można kupić w sklepie ze starociami. Można było przeprowadzić eksperyment w moim mieszkaniu. Nie odpowiadała mu moja waga, ponieważ nadawała się tylko do wyrzucenia na śmietnik.
  Cała trudność związana z tym eksperymentem polega na dobraniu odpowiednich ciężarów: jeden mały ciężar ” q” i dwa duże, równe sobie ciężary “Q” . Mały ciężar należy położyć na prawej szalce. Gdy prawa szalka dosięgnie nieruchomego elementu wagi, należy na prawej szalce położyć jeden z dwu dużych ciężarów a na lewej szale drugi duży ciężar. Dźwignia wagi zmieni swój kąt wychylenia na mniejszy. To znaczy, że prawa szalka uniesie się nad prawym nieruchomym elementem wagi .
  Na obrazkach 05, 06; 07, 08; 09 jest ukazane podobne doświadczenie już z podanymi przykładowymi ciężarami. Te obrazki 05, 06. 07, 08, 09 nie zostały zauważone przez dr inż. B.G.
  Opis doświadczenia z odręcznie wykonanym rysunkiem i opis zachowania się modelu udowadniający, że możliwym jest wielokrotne wykonanie cyklu prostowanie bywał przesyłany od 1980 r uczelniom technicznym, instytucjom naukowym itp.
  Pierwszy raz zgłosiłem mój pomysł do Instytutu Maszyn Przepływowych w Gdańsku .Po kilku tygodniach otrzymałem odpowiedź gdzie trzykrotnie zapewniano mnie, że opisywany przeze mnie rezultat nie jest zgodny z prawem zachowania energii. Dołączony był nawet dowód matematyczny na cała stronę A 4 .
  Nikt nie zażądał pokazania modelu w celu sprawdzenia przebiegu doświadczenia. Pisemne odpowiedzi, czasem poparte matematycznymi wywodami zapewniały, że opisywane przeze mnie zachowanie się wspomnianego modelu jest niemożliwe, ponieważ byłoby to sprzeczne z dogmatem fizyki o nazwie : “PRAWO ZACHOWANIA ENERGII”.
  Nie zauważano, że cykl prostowanie jest zgodny z prawem Pascal ‘a , na które powoływałem się.
  Załącznik : http://www.nets.pl/~metozor/prolog_metoz.html do niniejszego pisma , ukazuje bardzo proste, wręcz prymitywne i niekosztowne urządzenie oraz zgodny z logiką sposób wykonania eksperymentu, który na pewno unieważni pisemne opinie naukowców. Fizyka opiera się na doświadczeniach. Tu dogmat jest ważniejszy od doświadczenia .

  Z obrazkowego opisu a także z obserwacji eksperymentu wynika , że:

  1/ wysokość słupa cieczy INICJATORA posiada znaczący , proporcjonalny wpływ na wielkość momentu prostującego dźwigni równoramiennej REALIZATORA. Obrazek 13.

  2/ wielkość REALIZATORA także ma znaczący , proporcjonalny wpływ na wielkość momentu prostującego DŹWIGNI RÓWNORAMIENNEJ REALIZATORA. Obrazek 13.

  3/ wykonanie cyklu “prostowanie” modelu maszyny METOZ jest możliwe, mimo, że nie jest zgodne z prawem zachowania energii.
  Wniosek z eksperymentu przedstawionego na obrazkach jest następujący:

  “ENERGIĘ MOŻNA TWORZYĆ”
  ponieważ ” PRAWO ZACHOWANIA ENERGII ” toleruje przebieg tworzenia energii, przy pomocy prawa Pascal ‘ a.
  *******************************************************************
  Fanatyczna wiara naukowców w uniwersalność prawa zachowania energii , bardzo skutecznie uniemożliwia powtórzenie eksperymentu ukazanego na załączonych obrazkach.
  Zwracam uwagę , że ten opisany na załączniku eksperyment służy tylko do udowodnienia , że realizacja cyklu PROSTOWANIE jest niepodważalnym , bardzo pożytecznym i łatwym do sprawdzenia faktem, który można wykorzystać w maszynie METOZ zdolnej do produkcji czystej i taniej energii elektrycznej.
  ENERGIA ELEKTRYCZNA MOŻE BYĆ BARDZO TANIA.
  Czytelniku!!! Jeżeli nie chcesz drogiej energii elektrycznej i nie chcesz ocieplenia KLIMATU ZIEMI a posiadasz taką wagę dwu-szalkową ukazaną na obrazku nr 1 , przeprowadź doświadczenie ukazane na obrazkach 01, 02, 03, 04 . Opis doświadczenia wyślij na adres:
  akademia@pan.pl
  Pokaż ten eksperyment znajomym . Namów ich aby przeprowadzili takie doświadczenie a jego opis wysłali także na adres :
  akademia@pan.pl
  Na ten adres wysłałem podobny w treści list.
  Może ktoś się zainteresuje tym tematem . Może energia elektryczna zacznie tanieć.
  metozor@nets.pl
  Orłowski Zygmunt.
  P.S. Udzielam wyczerpujących informacji na w/w temat

 5. Osoby niżej wymienione nie byli naukowcami. Oni umieli logicznie rozumować.
  ********************************
  Do wiadomości.
  Podaję poniżej nazwiska twórców cudów gospodarczych Stanów Zjednoczonych:
  ****************************************************************************************************
  1/ Wright Orwille i jego brat Wright Willbur / zawód : NAPRAWIACZE ROWERÓW / ZBUDOWALI PIERWSZY NA ŚWIECIE SAMOLOT / i udowodnili w 1903 r , że możliwym jest kontrolowane latanie w powietrzu przy pomocy urządzenia cięższego od powietrza. W tamtych czasach panował naukowy dogmat , że w powietrzu może unosić się tylko konstrukcja lżejsza od powietrza.
  ***************************************************************************************************
  2/ Samuel Morse /1791 – 1872 / zawód : ARTYSTA / . Budowniczy pierwszego na świecie APARATU I SYSTEMU TELEGRAFICZNEGO , który w 1843 r umożliwił graficzny kontakt pomiędzy Baltimore i Washington.
  ***************************************************************************************************
  3/ Edison Thomas, Alva / 1847 – 1931 / zawód : SPRZEDAWCA GAZET /, wynalazca ELEKTRYCZNEJ LAMPY i wielu innych ELEKTRYCZNYCH URZĄDZEŃ .
  ***************************************************************************************************
  4/ Disney Walt /1901- 1966 / zawód : KIEROWCA AMBULANSU / Twórca FIMÓW RYSUNKOWYCH DLA DZIECI. Budowniczy Disneyland w Kaliforni i DisneyWorld na Floridzie.
  ****************************************************************************************************
  5/ Henry Ford / 1863 – 1947 / / zawód : ROLNIK I MECHANIK / Wykonał w 1893 r PIERWSZY SAMOCHÓD NAPĘDZANY BENZYNĄ i PIERWSZY TRAKTOR DLA ROLNICTWA W 1915 . Twórca ‘’ Ford Motor Company ‘’ w Detroit gdzie zastosował pierwszą na świecie TAŚMOWĄ PRODUKCJE SAMOCHODÓW.
  ****************************************************************************************************
  6/ Aleksander Graham Bell Aleksander / 1847 – 1922 / zawód : NAUCZYCIEL MUZYKI / WYNALAZCA TELEFONU.
  TWÓRCA ” Bell System of Telefon Company. ”
  ****************************************************************************************************
  To oni zbudowali potęgę gospodarczą i militarną o nazwie:
  STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI PÓŁNOCNEJ.

 6. Fundamentalny dogmat fizyki o nazwie ” prawo zachowania energii ”
  Wg E.M.Rogers’a , autora pięciu tomów ” Fizyka dla dociekliwych” /przetłumaczone i podane dla polskiego czytelnika w sposób doskonały / w części nr 3 p.t.”Cząsteczki i energia” na str. 87 , jest zdanie, cytuję dosłownie:
  W wielu zwykłych mechanicznych procesach ( spadanie głazów, rozkręcanie sprężyny, ruch układu ciężarów i bloków) suma energii kinetycznej (E. K ) i energii potencjalnej ( E.P.) pozostaje stała. To zachowanie energii ( E.K. + E.P. ) = constans, nie jest niczym zaskakującym, skoro, jak zobaczymy później , E.K i E.P są tak zdefiniowane i dobrane, aby równanie uczynić prawdziwym.
  **************************************************
  Z tego można wysnuć wniosek, że to prawo jest wynikiem demokratycznego głosowania. Po prostu większość fizyków tak postanowiła i dała motłochowi autentyczny dogmat do uwierzenia po nazwą :
  PRAWO ZACHOWANIA ENERGII.

 7. Zapytano pewnego razu Einsteina, w jaki sposób pojawiają się odkrycia, które przeobrażają świat. Wielki fizyk odpowiedział:
  – Bardzo prosto. Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie.

Comments are closed.