skalowalność mysql vs. pgsql

jakiś czas temu tweakers.net robili test serwerów, gdzie niejako przy okazji porównali skalowalność mysql'a i postgresa.
panowie z mysql'a stwierdzili, że to niedobrze i wprowadzili ileśtam poprawek.
dzięki temu, tweakers.net mogli powtórzyć swoje testy – tym razem testując mysql 5.0.23-bk. efekt? oceńcie sami:


nie chciałbym wyjść na "mysql-bashing", ale jak dla mnie nadal jest cienko. wydajność w szczycie i tak jest mniejsza, a w dodatku mamy potem dramatyczny spadek. no cóż. chyba nie polubię tej bazy.

7 thoughts on “skalowalność mysql vs. pgsql”

 1. Tylko, że w prawie każdym CV, które wpada mi w ręce widzę MySQL, a w żadnym PostgreSQL… Jednak MySQL pomimo swojej niskiej wydajności jest bardzo popularny.

 2. Pozostaje tylko otwarte pytanie czy te “optymalizacje” nie były optymalizacjami pod ten jeden, specyficzny test 🙂

 3. Nie rozumiem szumu – chodzi o silnik innodb (czego nie wspominasz sprytnie w blogu) który jest taki jak jest 😉

  Wolałbym zobaczyć testy soliddb z postgresem, ewentualnie falcona 🙂

 4. Aby nie było o niczym:
  solidDB for MySQL is a version of MySQL that leverages a solidDB-based storage engine to deliver superior scalability and performance for MySQL users. The product consists of the MySQL Server, MyISAM storage engine, solidDB storage engine, and a high performance on-line backup utility. The product includes exactly the same code as the generally-available MySQL Server and can be accessed with MySQL drivers and tools that have been developed by MySQL AB and the MySQL community. This makes it extremely easy for enterprise users and ISVs to take advantage of the scalability and performance delivered by solidDB for MySQL.

  Ciekawe, kiedy panowie z tweakers net użyją do testów postgresa 8.3 z silnikiem csv mysql, albo (jadąc po całości) – porównają go z gadfly 😀

 5. > Ciekawe, kiedy panowie z tweakers net użyją do testów postgresa 8.3 z silnikiem csv mysql, albo (jadąc po całości) – porównają go z gadfly

  sorry bluszcz, ale nie wiem o co ci chodzi. został użyty stabilny, wypuszczony kod postgresa, (8.2dev, czyli sprzed wypuszczenia 8.2 stable) z ultra-najnowszym i najlepiej zoptymalizowanym mysqlem.
  nie wiem co to gadfly i mało mnie to – jeśli uważasz, że ich testy są mało wiarygodne – fine by me. wiem tylko, że jest to serwis nt. sprzętu, a test baz danych wyszedł im przypadkiem (ten pierwszy – 5.0.20 vs 8.2, bo ten najnowszy 5.0.23 vs 8.2 to już zamierzony).

Comments are closed.