December 26th, 2006 by depesz | | 2 comments »
Did it help? If yes - maybe you can help me?

wszędzie ostatnio czytam o tym, jak to pewien australijczyk napisał wielkie tekst o tym jak to specyfikacja drm (digital rights management) w windows vista to zasadniczo samobójstwo dla systemu.
stwierdziłem, że tekst muszę przeczytać.
przeczytałem i muszę stwierdzić, że czuję się przerażony. tym co wyczytałem.
co prawda – nie uważam, by było to "samobójstwo". dla 90% ludzi ten tekst nie ma znaczenia – nie wiedzą o nim, a nawet jak wiedzą, potraktują po prostu jako ciekawostkę.
z drugiej strony – uważam, że czym innym jest pisać o możliwościach ochrony drm w systemie, a co innego z nich skorzystać. nie wydaje mi się by microsoft faktycznie poszedł w kierunku sztucznego zaniżania jakości obrazu/dźwięku, zdalnego wyłączania tysięcy urządzeń itd. ale i tak warto wiedzieć, że mają taką możliwość.

 1. 2 comments

 2. # Alex
  Dec 29, 2006

  Ja w kwestii formalnej:

  1) Peter Gutmann nie jest australiczykiem tylko nowozelandczykiem jak już;

  2) nie jest “pewnym” Aussie/Oz tylko jedneym z najbardziej znanych security researcherów na świecie, tak w zasadzie to jest taka wielka trójka: Schneier, Rivest i Gutmann, tylko że dwaj pierwsi po swoich sukcesach zajęli się biznesem a on dalej publikuje,

  3) jego strona to jeden z największych zasonów linków INFOSEC-owych.

  4. Szczęśliwego Nowego Roku!

 3. Jan 12, 2007

  Jeśli komuś się nie chce czytać angielskiego tekstu (co jednak polecam zrobić) to może zajrzeć na streszczenie (trochę ogólniej mówiące również o problemie DRM): http://jakilinux.org/gnu/vista-drm-i-nasze-prawa/

  pozdr.
  Borys

Sorry, comments for this post are disabled.