nowy najszybszy superkomputer

jakiś czas temu słyszałem o tym, że ludzie z nasa zrobili testowo klaster playstation (albo playstation 2). przyczyna była prosta – sprzęt był tani i wydajny.

teraz – już nie jako testowa zabawka – ibm robi komputer który ma objąć pozycję lidera wydajności na świecie. szacuje się, że nowa maszyna (mająca nazwę kodową roadrunner, czyli po naszemu pędziwiatr – od strusia pędziwiatra 🙂 będzie miała wydajność petaflopową. dla porównania – najszybszy obecnie system na świecie – też ibm, bluegene/l osiąga teoretycznie do 367teraflopów (realnie osiągnął do tej pory max. 280teraflopów).
istotne jest to, że nowy superkomputer będzie zbudowany w dosyć skomplikowanej architekturze. będzie zawierał 16000 procesorów “zwykłych" –  nie podano jakich, ale zakładam, że chodzi o jakieś power'y.

dodatkowo będzie zainstalowane 16000 procesorów cell. i to na nich ma być wykonywana cała praca (tu się zastanawiam po co więc te 16000 zwykłych procesorów).

na wypadek jeśli nie wiecie co to cell. ultra-nowoczesna architektura. całkowicie unikalna. każdy procesor ma 8 core'ów wykonawczych i jeden nadzorczy. cell jest niesamowicie mocny, ale też bardzo skomplikowany w oprogramowywaniu. na tyle, że to właśnie w zastosowaniu tego procesora upatruje się największej przyczyny ciągłych opóźnień w dostarczeniu na rynki playstation 3 – jako, że cell powstał w kooperacji ibm + sony, na potrzeby nowego playstation.

interesujące jest to, że mimo młodego wieku procesor cell już raz był (a dokładnie rzecz biorąc jest) celem czy może “częścią" projektu klasy superkomputer.

naukowcy ze stanford university napisali wersję folding@home która ma działać na playstation3 – tak jak na pecetach działa seti@home – w tle. szacuje się, że już 10000 konsol da łączną wydajność “klastra" w okolicach 1 petaflopa. a twórcy mają w planach instalację tego software'u na trochę większej ilości konsol. o jeden rząd wielkości większej 🙂

może się okazać, że mając z jednej strony kolosalną wydajność dostępną “na raz" i drugą, większą wydajność, ale wymagającą innego przetwarzania (małymi paczkami danych) – okaże się, że badania nad nowymi lekami czy eksperymentami fizycznymi ruszą z kopyta.

One thought on “nowy najszybszy superkomputer”

  1. Luźny strzał: jeden z rodzajów procesorów będzie supervisorem magistral a drugi będzie wykonywać faktyczne obliczenia. Ponieważ newsy podają, że “zwykłe” procki, to będą opterony, zakładam, że to one będą supervisorami (hypertransport?) a celle będą liczyć.

    Takie tam 3gr od kolesia, który wcale nie podkreśla pewnych związków.

Comments are closed.