interesujące dodatki do kont gmailowych

może nie wszyscy wiecie, że mając konto pocztowe na gmailu ma się praktycznie nieograniczoną ilość kont.

po pierwsze – gmail pozwala w dowolnym miejscu nazwy konta wstawić kropkę. tak więc mając emaila hubertlubaczewski@gmail.com (akurat takiego nie mam) można też używać hubert.lubaczewski@gmail.com.

dodatkowo – jeśli w nazwie konta wstawimy znak + to wszystko co za nim będzie zostanie zignorowane. czyli do rzeczonego konta można by dorobić hubert.lubaczewski+newsy@gmail.com. i działać będzie.

po co to? proste. mając te możliwości można zrobić dowolnie dużo aliasów do różnych celów. np. do podawania na formularzach webowych. dzięki czemu od razu się dowiemy kto sprzedał email – np. jeśli rejestruję się zawsze podając +domena_na_ktorej_sie_rejestruje – np.: hubert.lubaczewski+onet.pl@gmail.com, i potem dostanę na ten konkretny adres/alias spam – od razu widzę, że to onet mnie “zdradził".

tak samo z newsami, forami itd, itp.

oczywiście nie chodzi o samą ochronę przez spamem – można w ten sposób sobie prosto segregować pocztę. przykładem może być prosty filtr który jeśli zobaczy maila wysłanego na hubert.lubaczewski+bb@gmail.com wyśle mi automatycznie kopię na blackberry'ego (taka komórka z obsługą maili).

lista możliwych zastosowań jest spora. trzeba tylko pomyśleć i zastanowić sie do czego by się samemu użyło automatycznego segregowania poczty.