postgresql summit – nowości

10 lat temu, na małym webserwerze w kanadzie został wystawiony w internecie – po raz pierwszy – projekt postgresql.

aby uczcić tę rocznicę, a także by dać developerom możliwość spotkania się osobiście (i pewnie uroślinnienia :), została przygotowana mała, 2 dniowa, konferencja – postgresql summit.

są na niej przedstawiciele z praktycznie wszystkich liczących się firm około postgresowych: afilias, enterprisedb, greenplum, command prompt, sra, sun, pervasive i inni.

pierwszego dnia (wczoraj) było kilka interesujących wystąpień.

jednym z najważniejszych technologicznie (w/g mnie) był pokaz przygotowany przez korry'ego douglasa (autora niezłej książki o postgresie, aktualnie pracującego w enterprise db). korry pokazywał przygotowany przez enterprisedb mechanizm pozwalający na np. debugowanie funkcji plpgsql'owych.

całość podobno ma około 10 linii kodu, dzięki czemu wpływ tego kodu w momencie gdy nie korzystamy z niego jest minimalny.

a dodatkowo całość nie została zrobiona jako debugger, tylko zestaw hook'ów w backendzie postgresql'a. dzięki czemu w oparciu o ten sam mechanizm będzie można budować profilery, optymalizatory czy tracery.

wstępne szacunki mówią, że kod zostanie włączony do źródeł postgresa przed wydaniem 8.2, więc jest spora szansa, że w 8.2 będzie już debugger z prawdziwego zdarzenia (z breakpointami, wykonywaniem krokowym, inspekcją zmiennych itd.).

interesujące jest to, że kod został przygotowany w taki sposób by dało się do niego (jako interfejs) dopiąć cokolwiek – w sensie, nie jest to monolityczne rozwiązanie, interfejsy będzie można mieć różne. np. phpmyadmin, czy dowolny inny program tego typu.

pozostaje czekać kiedy 8.2 się ukaże 🙂

2 thoughts on “postgresql summit – nowości”

  1. Depesz, a o PL/proxy zaprezentowanego przez Hannu Krosing (Skype) wiesz cos wiecej?

  2. niestety nie. na sieci jest kilka artykułów o konferencji gdzie piszą o pl/proxy, ale wszędzie jest to samo zdanie. postaram się coś więcej dowiedzieć.

Comments are closed.