stary żart o brakującym piasku staje się rzeczywistością?

  • Czy jest możliwe wprowadzenie socjalizmu na Saharze?
  • Tak, jest to możliwe, ale po pierwszej pięciolatce trzeba by tam importować piasek.

śmieszne? a jak śmieszne jest brak benzyny w iranie?

iran jest 4 największym wydobywcą i eksporterem ropy naftowej (dane z 2004, za departamentem energii stanów). i brakuje mu benzyny.

począwszy od sierpnia zostaną wprowadzone limity na zakup paliwa – max. 3 litry dziennie!

i nie mają komunizmu. i to nie jest żart!

w iranie zakup paliwa jest subsydiowany. dzięki temu irańczyk kupujący 40 litrów paliwa płaci na stacji $3. cena rynkowa w stanach – $31. różnicę dopłaca budżet.

ichniejszy prezydent stwierdził, że nie cofnie dotacji, bo mogą spowodować destabilizację sytuacji w kraju (nie dziwne).

a skąd w ogóle problem? iran za mało przetwarza ropy. na tyle mało, że ponad 1/3 benzyny jaką zużywają jest importowana. w zeszłym roku np. za importowane paliwo iran zapłacił 10% tego co zarobił na eksporcie ropy – czyli 10% z 44.6 miliarda dolarów (dla matematyków inaczej – znaczy, że za import paliwa zapłacili około 4.5 miliarda dolarów).

a teraz? no cóż. w marcu irański parlament przyjął uchwałę o ograniczeniu o 40% budżetu na zakup benzyny. to w połączeniu z rosnącymi cenami paliwa na rynkach spowodowało tę, poniekąd śmieszną, sytuację.

jak znam życie państwo dorzuci kasę na interwencyjne zakupy za granicą – alternatywą jest destabilizacja sytuacji, co w tamtym regionie nie jest nigdy mile widziane.

żródło: Columbus Dispatch

Comments are closed.