sun + opteron, sun + ubuntu

co prawda nie jest to oficjalnie obwieszczone, ale bezproblemowo można znaleźć “ślady" nowego serwera suna – X4600. będzie to maszyna z 8 procesorami opteron.

maszyny tego typu od jakiegoś czasu są już dostępne, np. z western scientific , ale serwer suna będzie pierwszym 8 procesorowym serwerem pochodzącym od procudenta “tier-1" (najwyższej półki, zasadniczo sun, hp, dell, ibm).

wyceny jakie widziałem pisały o cenie 43000 funtów (ze zniżką edukacyjną) za maszynę z 8x opteron 885, 32 giga ramu, 2 dyski 73 giga sas,  i jakimiś jeszcze dodatkami. miłe 🙂

dodatkowo – sun od niedawna sprzedaje serwery z nowymi procesorami – codename niagara. intersujące architektura – 8 rdzeni w procesorze, przetwarzanie mocno wielowątkowe (o ile pamiętam 4 jednocześnie wykonywane wątki na rdzeń).

całość milutka, cichutka, chłodna (nie grzeje się), tyle, że nisko taktowana – 1 ghz – i podobno nie da się więcej.

do zastosowań matematycznych się nie nadaje, ale jak chcemu mieć równoległe przetwarzanie to fenomenalna sprawa 🙂

anyway, do tej pory niagary były jedynie pod solarisem, natomiast teraz sun podpisał umowę z canonicalem (firmą która stoi “za" ubuntu) i ubuntu staje się drugim systemem oficjalnie obsługującym tę platformę. dodatkowo będzie można kupić komercyjny support do upuntu na niagarze – za jedyne $700 rocznie. i świat stał się piękniejszy 🙂

One thought on “sun + opteron, sun + ubuntu”

  1. Tam Niagary…
    Ja bym wolał, żeby mi dyski widziało coś mniej Enterprise niż CentOS, taki FreeBSD na przykład :>
    (Niagare nawet chciałem do testów zamówić, że umowa nieco mnie zniechęciła. Ciekawe kary umowne :> )

Comments are closed.