projektowanie stron przy pomocy screenshotów z innego serwisu

znajomy powiedział mi dziś o jakiejś wtopie mailowej az.pl. z tej okazji wszedłem na ich stronę. i oczom mym ukazała się strona:

az.jpg

co w tym ciekawego? no cóż. od dosyć dawna jestem użytkownikiem serwisu godaddy.com. a ich serwis wygląda tak:

godaddy.jpg

czy dostrzegacie “subtelne" podobieństwo?

podobno stronę az.pl projektowało “mondo“.

godaddy nie podje kto im stronę projektował, ale jakoś wątpię by jeden z najwiekszych rejestratorów domen korzystał w tym przypadku z usług kogoś “na zewnątrz".

czy mamy tu do czynienia z przejęciem polskiej firmy przez godaddy (az.pl jest spółką jawną, więc jest to podobno niemożliwe), czy może designer mondo zerżnął layout godaddy licząc na to, że nikt się nie dopatrzy?

8 thoughts on “projektowanie stron przy pomocy screenshotów z innego serwisu”

  1. No bez przesady, gdzie ty tam widzisz podobieństwo? Równie dobrze stronę az.pl możesz porównać do onetu – bo też jest paskudna 🙂

  2. Nie lubię az.pl chcieli odemnie wyłudzić pieniądze kiedy poprosiłem o kody auth-info do domeny, jednak mimo wszystko pisanie, że ich strona jest plagiatem Go-daddy jest śmieszne:) Jedynie układ strony jest podobny, równie dobrze możesz powiedzieć, że strona która ma menu z lewej strony a treść z prawej jest plagiatem innej strony o takim układzie.

  3. macie oczywiście pełne prawo by tak mówić, jednak w/g mnie układ głównych elementów nawigacyjnych jest zbyt podobny.

  4. Przesadzasz chyba z tym podobieństwem. Układ jest podobny, bo od kilku już lat webmasterzy i projektanci wypracowują “układ doskonały”. Oznacza to że istnieją pewne zasady dotyczące rozmieszczania niektórych elementów np. formularza logowania czy banerów. Duża część badań nad użytecznością stron polega na wypracowywaniu modelu strony jak najbardziej przyjaznej użytkownikowi.

  5. Mam podobne odczucia do tych które ma Depesz. Sądzę że twórca “inspirował się” interfejsem, mechaniką działania (to dobieranie tematycznych domen, wpychanie hostingu itp.) etc.
    Korzystałem zarówno z Goddady jak i Az.pl

  6. Inspirował się albo mu kazano się “inspirować”. “Tu ma pan linki, niech pan nam zrobi taką stronę. 30% tego, 10% tamtego.”

Comments are closed.