wzrost rynku bazodanowego

jakoś mnie to ominęło i dopiero teraz zobaczyłem, że w połowie 2006 gartner opublikował raport nt. stanu rynku bazodanowego na świecie. raport tyczy się sprzedaży liczonej w dolarach, a nie w jednostkach, ale i tak jest mocno interesujący.

to co widać, to to, że oracle ma 48.6% rynku. czyli sporo.

ale ciekawsze jest dla mnie to, że od przynajmniej 4 lat microsoft i jego sql server mają około dwukrotnie większy wzrost (procentowo) niż cała branża. czytaj – mocno nadganiają ibm'a który ma miejsce 2 ( a kŧóry daje ciała, bo jeszcze niedawno był pierwszy!).

ciekawe jest też to, że w/g tego zestawienia na rynku liczą się: oracle, ibm, microsoft, teradata i sybase. wszyscy pozostali zostali wrzuceni do jednego worka pod hasłem “inni" 🙂

ale ten worek jest spory – to łącznie ponad 8% wartości rynku. czyli 1.1 miliarda dolarów.

ogólnie – na teraz największą bazą jest oracle. ale muszę przyznać, że patrząc na cyferki wzrostu – można założyć, że ms za parę lat oracle'a dogoni.

3 thoughts on “wzrost rynku bazodanowego”

  1. Nie warto sie podniecac tym raportem bo defakto bada on zmiany na rynku w kontekscie tylko jednego, specjalnego modelu biznesowego (licencjonowanie instancji z zamknietym kodem).
    Dla mnie jako “technicznego”, duzo ciekawsze byloby zestawienie: ilosc zainstalowanych instancji x wielkosc bazy x “wspolczynnik waznosci” (czyli miara waznosci tego magazynu bazy dla np. procesu biznesowego firmy/organizacji).

  2. wątpię by ktokolwiek taki raport przygotował.
    a jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma 🙂

  3. Pingback: SqlServerForum.org » Blog Archive » wzrost rynku bazodanowego

Comments are closed.