przełom w bateriach czy kolejna ściema?

eestor – firma o której nikt nigdy nie słyszał, wystąpiła ostatnio o patent na nowy typ baterii opartych o proszek barowo-tytanowy.
zgodnie z ich zapowiedziami do końca roku wejdą na rynek z produktem. a co produkt ma mieć?

  • pojemność (przy porównaniu masy) 10 krotnie większą niż baterie ołowiano-kwasowe przy połowie ceny
  • brak substancji toksycznych

tu pojawia sie wielkie "łał" i szacun od czytelników.
gdyby nie jedno ale.
wypowiedziało się parę osób ze sporą wiedzą i twierdzą, że zrobienie czegoś takiego jest fizycznie niemożliwe. że baterie (a dokładniej ultra-kondensatory, cokolwiek by to znaczyło) oparte o te technologie istnieją już od dawna, i są używane, ale istnieje jakaś bariera fizyczna której nie da sie pokonać i która uniemożliwia osiągnięcie tego o czym mówi eestor.
z drugiej strony – od zawsze wiadomo, że gdy 1000 ludzi wie, że coś jest niemożliwe, to przyjdzie 1001-a i to zrobi bo nie będzie wiedziała, że tego sie nie da.
co z tego wyjdzie? zobaczymy za jakiś czas.
pozostaje mieć nadzieję, że nie są to puste obietnice, i że słowa richarda weira (współtwórcy i szefa eestor) przełożą się na produkt.
przy tak dużym skoku jakościowo-cenowym możliwości są olbrzymie. zwłaszcza, że podobno produkt ma być stosowalny na każdą skalę: zegarki, laptopy, samochody.

5 thoughts on “przełom w bateriach czy kolejna ściema?”

  1. Kiedyś niemożliwe było wyleczenie grypy 😉 Bo to była choroba śmiertelnie ciężka i żaden lekarz nie pokonał tej magicznej bariery stworzenia antybiotyku, który by pomógł 😉

  2. Łukasz, ale wiecz oczywiście, że grypa to choroba wirusowa, więc leczenie jej antybiotykami jest ciężkim debilizmem? Podaje sie je tylko jeśli przy okazji grypy złapiemy infekcję bakteryjną (o co łatwo, jako że grypa ładnie osłabia organizm) 😉

  3. @psiekl:
    jakbyś miał kartę swojej osoby w rpg’ach, to miałbyś cechę subtelność +20 🙂

  4. Ze 3 lata temu pisali o bateryjkach z mala ilosci substancji radioaktywnej. Mialo byc ponoc nieszkodliwe dla zdrowia i srodowiska a wystarczac na lata. Oczywiscie nic z tego nie wyszlo. Dopoki koncerny zarabiaja krocie na zwyklych bateriach, doputy nic sie nie wydostanie :(.

Comments are closed.