skypetv

znacie? to posłuchajcie.
za górami i rzekami było sobie kilku kolesi którzy napisali skype'a. rewolucyjny komunikator internetowy nastawiony od podstaw na rozmowy głosowe. wyposażony w kilka fajnych funkcji jak konferencje czy działanie mimo firewalli (aczkolwiek mogli to lepiej zrobić).
firmę sprzedali ebayowi. i trochę poleniuchowali. potem stwierdzili, że startują nowy projekt: the venice project.
miał on przynieść telewizję tak jak skype przyniósł telefony.
teraz projekt przerodził się w produkt. no prawie. na razie "beta". każdy może wejść na stronę i zarejestrować się, że chce brać udział w testach bety. a potem jeśli dopisze ci fart – dostaniesz możliwość ściągnięcia i odpalenia.
program dostał nazwę "joost". wykorzystuje własny protokół do rozpowszechniania legalnego wideo na świecie. i jak na razie nie zawiera za dużo treści, ale godne uwagi jest to, że już na etapie bety ma podpisane umowy na dostarczanie treści z warner music (teledyski jak rozumiem) i firmą producencką endemol (to kolesie od big brothera, fear factor, milionerów i innych popularnych "formatów").
cały program jest podobno bardzo fajnie zaprojektowany. z definicji odtwarza na całym ekranie (ale ma też możliwość odtwarzania w oknie). jakość podobno jest ok.
dzięki wykorzystaniu technologii p2p zużycie pasma (przez serwer) nie jest zabójcze. co jest istotne o czym przekonali się chociażby właściciele youtube'a (przed wykupieniem przez google'a).
co z tego dalej wyjdzie? nie wiadomo. wiadomo tylko, że klient docelowo ma być na wszystkie 3 główne platformy (windows, macosx i linux). i że ma być fajnie. pożyjemy zobaczymy.