meta-poprawka

najczęstsza przyczyną problemów z bezpieczeństwem są błędy w zarządzaniu pamięcią – znane grupowo pod nazwą buffer overflowów. poza nimi jest kilka innych typów błędów które co prawda nie tworzą zagrożeń bezpieczeństwa systemu, ale np. po wodują krytyczne wyjścia albo zawieszenia z aplikacji.
błędy te mają różną postać, ale w większości sprowadzają się do mniej więcej tego samego.
zauważyli to badacze z uniwersytetu w amherst, którzy następnie wraz z programistami z intela i microsoftu stworzyli interesujące narzędzie: diehard.
diehard jest biblioteką której załadowanie przed uruchomieniem programu zabezpiecza przed większością standardowych problemów w obsłudze pamięci.
diehard nie zapewnia bezpieczeństwa – on po prostu powoduje, że pewne błędy są lepiej obsługiwane – w sposób nie zagrażający ani bezpieczeństwu ani stabilności.
biblioteka ta jest napisana tak by działała zarówno na windows jak i linuksie (są też źródła, więc da się odpalić na innych systemach). z tym, że na windowsach potrafi jak na razie zabezpieczać tylko jedną aplikację – firefoxa. na linuksie może zabezpieczać dowolny soft.

One thought on “meta-poprawka”

  1. Ale to ideologicznie jest bez sensu. Bo tym sposobem dostaniemy na końcu bardziej zapluskwiony program (po co poprawiać – przecież się nie wywala).
    Nie, chyba jednak wolę “wywalę się, ale bezpiecznie”.

Comments are closed.