December 11th, 2006 by depesz | | 5 comments »
Did it help? If yes - maybe you can help me?

władze nowego jorku zdelegalizowały używanie tzw. “trans fats" (tłuszczy jakichś tam, ogólnie – zwierzęce, niezdrowe).

z jednej strony ok – tłuszcze te (może ktoś mi podpowie jak to się tłumaczy na polski) są niezdrowe, prowadzą do kupy chorób. ale, kurza wasza melodia, to moje prawo żreć co chcę.

wygląda na to, że władza tamże uznała, że mieszkańcy są tak głupi, że nie potrafią podjąć świadomej decyzji o tym co zjedzą (nota bene pewnie mają rację). problemem jest to, że takie ubezwłasnowolnienie ma kupę wad:

 • powoduje, że od groma ludzi nagle stanie się przestępcami – wystarczy przygotowanie foie gras.
 • zwalnia ludzi od myślenia
 • wchodzi z butami z prywatne życie prywatnych ludzi
 • jest prawem martwym – nikt normalny nie będzie się tym przejmował – tak jak np. limitami prędkości. tzn. do czasu aż pojawią się bojówki i będzie wydany pierwszy wyrok – śmierć przez powieszenie za podanie klientowi kotleta smażonego na smalcu.

ci co mnie znają, wiedzą, że ogólnie stany mi się podobają. wiem, że mają swoje problemy, ale po prostu podoba mi się ten kraj (niestety nie byłem). i wiem, że jest przynajmniej kilka osób które potraktują tę informację jako wyraz starczej demencji. zdarza się. ale nawet ja – lubiący amerykę – nie potrafię zrozumieć czym się kierowały elity polityczne uchwalając taką bzdurę.

 1. 5 comments

 2. # Artur
  Dec 11, 2006

  Hmmm… stany coraz bardziej socjalistyczne. Z wszystkimi argumentami się zgadzam i mam wrażenie, że “zwalnia ludzi od myślenia” jest w tym wszystkim najgorszym. Dotyczy zresztą wszelkich zakazów, nakazów, regulacji itp.

  Pozdrawiam

 3. # Grzegorz
  Dec 11, 2006

  Nie wczytałem się w linkowany artykuł, ale domyślam się że chodzi o tłuszcze *roślinne* chemicznie utwardzane (po polsku się nazywają trans — Google na hasło ,,tłuszcze trans” powiedzą więcej) *nie* występujące w przyrodzie.

  A smalec to tłuszcz naturalny i na pewno nie chciałbyś dostać kotleta usmażonego na smalcu używanym od miesiąca, a tłuszcze trans na to pozwalają.

 4. # D-
  Dec 11, 2006

  No, wiesz – ale to nic odkrywczego.
  Miłośnicy sadyzmu i narkotyków też powiedzą, że odpowiednie zakazy włażą z butami w ich prywatność 🙂

 5. # setkos
  Dec 11, 2006

  A w tym wszystkim jak zwykle chodzi o pieniadze-taniej przeciwdzialac, niz leczyc;/. Pozdrawiam

Sorry, comments for this post are disabled.