December 11th, 2006 by depesz | | 1 comment »
Did it help? If yes - maybe you can help me?

ostatnio po sieci przetoczyła się lawina komentarzy do tego co opisali pracownicy firmy mcafee.

cóż tak szokującego opisali? otóż, zgodnie z prezentowaną przez nich tezą, mafie wszelkiego rodzaju zatrudniają młody hackerów w celach zarabiania na cyberprzestępczości.

podobno stosowane są metody rodem z kgb:

 • przekupywanie
 • szantaż
 • podstawianie “wabia"

i inne.

w/g autorów organizacje przestępcze werbują nawet 14 latków. zlecają im początkowo proste rzeczy – kontrola nad botnetem, rozesłanie spamu. potem zadania robią się coraz trudniejsze. i zyskowniejsze.

część kandydatów jest wybierana spośród technicznie zaawansowanych uczniós kierunków nie-informatycznych – w celu wyszkolenia i osadzenia ich w jakichś korporacjach jako “sleepers" (śpiących? jak to przetłumaczyć) – np. w celu późniejszego ataku typu szpiegostwo przemysłowe.

młodych pcha w objęcia mafii kilka rzeczy – po pierwsze – kasa. za proste zadania dostaje się relatywnie spore pieniądze, ryzyko jest niewielkie więc łatwo się wciągnąć i potem robić trudniejsze i bardziej ryzykowne rzeczy. po drugie – w sukurs mafiozom przychodzi wrodzony w nastolatkach bunt. przeciwko rodzicom, przepisom, szkole, wszystkim.

wstąpienie do gangu i ddosowanie serwisów nowoczesnym odpowiednikiem zapijania się starszych pokoleń? no cóż – przynajmniej są z tego pieniądze 🙂

 1. One comment

 2. # Michal
  Dec 11, 2006

  > “sleepers” (śpiących? jak to przetłumaczyć)
  Po polsku chyba sie mowi “spioch” (tak cos kojarze z ksiazek o szpiegach;-) )

  Pozdrawiam,
  M.

Sorry, comments for this post are disabled.