alternatywna ścieżka kariery

ostatnio po sieci przetoczyła się lawina komentarzy do tego co opisali pracownicy firmy mcafee.

cóż tak szokującego opisali? otóż, zgodnie z prezentowaną przez nich tezą, mafie wszelkiego rodzaju zatrudniają młody hackerów w celach zarabiania na cyberprzestępczości.

podobno stosowane są metody rodem z kgb:

  • przekupywanie
  • szantaż
  • podstawianie “wabia"

i inne.

w/g autorów organizacje przestępcze werbują nawet 14 latków. zlecają im początkowo proste rzeczy – kontrola nad botnetem, rozesłanie spamu. potem zadania robią się coraz trudniejsze. i zyskowniejsze.

część kandydatów jest wybierana spośród technicznie zaawansowanych uczniós kierunków nie-informatycznych – w celu wyszkolenia i osadzenia ich w jakichś korporacjach jako “sleepers" (śpiących? jak to przetłumaczyć) – np. w celu późniejszego ataku typu szpiegostwo przemysłowe.

młodych pcha w objęcia mafii kilka rzeczy – po pierwsze – kasa. za proste zadania dostaje się relatywnie spore pieniądze, ryzyko jest niewielkie więc łatwo się wciągnąć i potem robić trudniejsze i bardziej ryzykowne rzeczy. po drugie – w sukurs mafiozom przychodzi wrodzony w nastolatkach bunt. przeciwko rodzicom, przepisom, szkole, wszystkim.

wstąpienie do gangu i ddosowanie serwisów nowoczesnym odpowiednikiem zapijania się starszych pokoleń? no cóż – przynajmniej są z tego pieniądze 🙂

One thought on “alternatywna ścieżka kariery”

  1. > “sleepers” (śpiących? jak to przetłumaczyć)
    Po polsku chyba sie mowi “spioch” (tak cos kojarze z ksiazek o szpiegach;-) )

    Pozdrawiam,
    M.

Comments are closed.