quad-core’owy opteron wreszcie zaprezentowany

długo to trwało.

amd – firma która wyprzedziła intela w walce o dwurdzeniowość. miała najszybsze serwerowe procesory x86 (opterony). a potem jakoś oklapła.

intel przypuścił kontratak. najpierw wypuścił woodcresta – nowy procedor typu xeon, mający dwa rdzenie, niesamowicie szybki (szybszy nie tylko od poprzednich xeon'ów ale i od opteronów!) i mający niższy pobór mocy!

a potem – wypuścił quad-core'owego woodcresta. jako pierwszy!

amd stara się nadrobić. kilka dni temu pokazali publicznie swoje nowe cudo – czterordzeniowego opterona. chwalili przy tym swoja architekturę gdzie procesor składa się faktycznie z 4 rdzeni, a nie tak jak u intela – na kostce sa po prostu dwa dwurdzeniowe woodcresty.

technologicznie może są lepsi. ale to czy ich produkt się przyjmie nie zależy od tego czy na kostce jest 1 układ czy 2. tylko od wydajności i ceny. i dostępności. na razie intel rządzi. amd musi nadgonić, a to nie będzie proste biorąc pod uwagę, że sprzedaż tych procesorów zacznie sie dopiero w połowie 2007!

do tego czasu może się okazać, że jest już “po zawodach". oby nie. opterony zawsze lubiłem. a nowe wydają się być bardzo fajne 🙂