google wie co cię może interesować?

od jakiegoś czasu jest dostępna “strona domowa" na google'u. tego typu projektów jest sporo, ale ten wyróżnia się tym, że firma która to oferuje jest “spora". i wiele może.

na ich stronie można dodać sobie różne “gadżety" – prognozę pogody, informacje z gmaila, newsy, rss'y, gry, itp, itd.

od mocno niedawna pojawił się nowy gadżet. “interesting items for you".

co zawiera? 3 zakładki. zawierają kolejno – “searche", linki do stron i listę innych gadżetów. co w tym ciekawego? wszystkie te listy są generowane w oparciu o twoje preferencje. searche to nie searche jakie wykonałeś, ale takie jakie mogą cię zainteresować.

google od dawna znane jest ze zbierania informacji o użytkownikach. historia searchy, klikane linki, gmail, gtalk, analytics itd.

wszystko co google zbiera gdzieś się odkłada. i jest używane do różnych celów – np. do tego by lepiej pozycjonować strony w wyniku szukania. ten gadget natomiast jest czymś co każdy może zobaczyć, obejrzeć i ocenić – podbicia wyników searcha nie widać. to tak. i muszę przyznać, że to co “interesting items" mi podpowiedziało było … interesujące. i chyba nawet przydatne. co prawda nie wiem czemu trafiło tam “JavaScript – Strings" czy “Hibernate", ale już linki do osloskopa, napisy.info, trolltech, wxwidgets czy regular expressions tutorial – mogą sie przydać 🙂