nowe zabezpieczenie podróżujących samochodem

nowe, a właściwie stare, tylko lepsze.

ford pracuje obecnie nad tym by w nowych samochodach przejść z systemu pasów 3-punktowych (takie standardowe) na 4 punktowe – coś takiego jak mają kierowcy rajdowi.

pasy takie byłyby bezpieczniejsze.

ale to nie koniec.

istotną innowacją ma być to, że w pasach, a dokładniej w ich części leżącej na klatce piersiowej pasażera/kierowcy mają być zamontowane małe poduszki powietrzne. ich zadaniem ma być lepsze przytrzymanie ciała w razie wypadku i ograniczenie uszkodzeń ciała przez same pasy.

szacuje się, że pasy uratowały więcej żyć niż wszystkie inne mechanizmy zabezpieczania razem wzięte. nowe pasy mają to jeszcze poprawić.

niestety – minie kilka lat zanim te pomysły wejdą faktycznie do produkcji wielkoseryjnej. a i wtedy nie wszyscy będą zapinać. ale mam nadzieję, że za te kilka(naście) lat dzięki takim i innym, nowym, zabezpieczeniom, śmiertelne ofiary wypadków będą rzadkością.

One thought on “nowe zabezpieczenie podróżujących samochodem”

  1. Poduszki powietrzne na pasie to może być ważny krok w bezpieczeństwie. Po wypadku lekarz pogotowia powiedział mi, że część ludzi schodzi nie z powodu obrażeń, ale z powodu zatrzymania akcji serca, albo oddychania na skutek uderzenia pasami. A to uderzenie jest naprawdę niesamowite, w negatywnym sensie rzecz jasna.

Comments are closed.