August 26th, 2006 by depesz | Tags: | 2 comments »
Did it help? If yes - maybe you can help me?

do całkiem niedawna jedyną metodą wykonywania okresowych, automatycznych zadań w postgresie było użycie crona.

teraz sytuacja się zmieniła. pojawił się pakiet pgagent. a dokładniej nie tyle pakiet, co rozwiązanie. gdyż pgagent jest częścią pgadmina.

pgagent jest daemonem działającym “obok" bazy danych, który przechowuje w bazie informacje co i kiedy i jak należy wykonać. i wykonuje.

każde zadanie może składać się z wielu “kroków", gdzie krokiem może być zarówno zapytanie sql jak i np. wykonanie skryptu shellowego.

soft wygląda interesująco i na pewno znajdzie sporo zwolenników. mnie aktualnie boli w nim jednakże kilka rzeczy:

 1. silne powiązanie z pgadminem. pgadmina nie używam i niespecjalnie lubię. jestem miłośnikiem psql'a i nakładki graficzne traktuję jako “dziwne pomysły".
 2. wszystko jest odpalane z konta superusera. co oznacza, że jeśli np. z agenta tworzymy tabelkę (np. comiesięczna archiwizacja) to potem musimy pamiętać oodpowiednich grantach albo alter table set owner'ach. niby niewielki problem, ale jednak
 3. powiązane z powyższym – sporo wszystko działa z konta superusera, to nie można dać prawa definiowania zadań zwykłym userom. bo to by była dziura bezpieczeństwa.

mimo tych wad, uważam, że jest to krok w dobrym kierunku i na pewno każdy admin doceni możliwość zgrania wszystkiego co tyczy się bazy danych poprzez jeden prosty dump.

 1. 2 comments

 2. # premax
  Aug 30, 2006

  Zaraz mnie objedziesz, ale może ktoś z czytelników będzie miał ochotę porównać to co opisałeś z konkurencyjnym rozwiązaniem (w fazie beta):
  http://dev.mysql.com/doc/refman/5.1/en/events-overview.html

 3. Jul 31, 2007

  Hi 2 punkt, 2 tygodnie temu na to pol dnia stracilem, az problem zarzucilem az dopiero teraz po przeczytaniu tego tekstu wrocilem do problemu i jest ok.

Sorry, comments for this post are disabled.