podpis wart prawie 3 miliardy dolarów

arnold szwarzenegger (gubernator kaliforni) podpisał wczoraj ustawy dzięki którym california przeznaczy prawie 3 miliardy dolarów na wspieranie pozysykiwania energii ze światła słonecznego.

dzięki tym pieniądzom do 2018 roku, w kaliforni zostanie zainstalowane ponad milion dachowych ogniw słonecznych, generując łacznie 3 gigawaty energii. dzięki temu jednemu podpisowi kalifornia stanie się trzecią potęgą na świecie jeśli chodzi o ilość energii pozyskiwanej z światła (po japonii i niemczech).

straszna zazdrość mnie bierze jak pomyślę o kaliforni. klimat, biznes, a teraz jeszcze ekologiczne pozyskiwanie takiej ilości energii.

jest to o tyle istotne, że oni mieli ostatnio problemy z energią – klimatyzowanie wszystkich domów i biur pochłaniało więcej energii niż mieli dostępne. ale ten problem jak rozumiem został (a dokładniej zostanie, bo to nie z dnia na dzień przecież) rozwiązany.

pakiet ustaw które arnold podpisał daje możliwość posiadaczom paneli do sprzedawania nadmiarów energii. i wprowadza obowiązek (od 2011 roku) oferowania nabywcom domów pokrycia dachu panelami.

co istotne – dzięki tak dużemu zastrzykowi gotówki w ten biznes, można się spodziewać spadających kosztów, dzięki czemu nawet mieszkańcy innych, niż kalifornia, miejsc będą mieli szansę na tańszą energię.

2 thoughts on “podpis wart prawie 3 miliardy dolarów”

  1. Mniam, co oznacza, że być może ceny spadną do poziomu “możliwe do zakupu” fotoogniwa o wyższej niż dotychczas sprawnościach.

  2. Na Polskim rynku? Nie sądzę, ale na zagranicznych – możliwe.

Comments are closed.