ciemna materia

możliwe, że zetknęliście się z terminem ciemna materia. nie będę wchodził w szczegóły głównie dlatego, że moja wiedza o tym jest praktycznie pomijalna.

istotne jest to, że rzeczona ciemna materia była do tej pory całkowicie “wirtualna". nie było pewne czy w ogóle istnieje. były przesłanki, ale ciemna materia była jedynie jednym z wielu wytłumaczeń pewnych zjawisk we wszechświecie.

okazuje się, że istnienie ciemnej materii zostało ostatnio (bardzo ostatnio, tydzień czy coś koło tego) dowiedzione.

informacje “po ludzku" (aczkolwiek w języku angielskim) można znaleźć tutaj, natomiast dla chętnych (i mających sporą wiedzę) jest dostępny oficjalny tekst (nie wiem jak przetłumaczyć “paper" z angielskiego w tym kontekście) napisany przez ludzi którzy wykazali się wiedzą i pracą potrzebną by tę ciemną materię pokazać (dla pewnych “wartości" słowa “pokazać").

2 thoughts on “ciemna materia”

  1. ‘paper’ = praca naukowa tyle, że nie dokładnie w znaczeniu polskim. My uważamy, że Praca Naukowa to np. produkt badań umieszczonych na papierze ale w ogranoczonym znaczeniu: magisterium, czy doktorat. W ang. ‘paper’ to rodzaj slangu w kręgach naukowych oznaczający wynik pracy naukowej ale z dodatkowym podtekstem wskazującym na skromność autora(ów): It is just a paper…

    Odnośnie ciemnej materii: czytałem tą pracę. Jest to sprawa prosta i łatwa do zrozumienia – znaczy, przepraszam, mała poprawka: marzę o tym abym mógł coś takiego powiedzieć/napisać na temat takiej pracy bo nie mam zielonego pojęcia co tam podali.

Comments are closed.