darpa pracuje nad nowym internetem?

internet2? nie. to już teraźniejszość.

twórcy oryginalnego internetu – amerykańska agencja darpa, pracuje nad projektem który może stać się zalążkiem następnego internetu. i znowu źródłem pomysły są wojskowi.

projekt ma obejmować tworzenie sieci bezprzewodowych zgodnych z ideą manet (punkty w sieci dynamicznie się łączą i przełączają). dodatkowo zostało to wzbogacone o elementy sieci p2p, zaawansowaneo szyfrowania i tzw. “cognitive radio" – dynamiczne, automatyczne modyfikowanie parametrów transmisji tak aby nie interferować z innymi źródłami.

całość ma być całkowicie automatyczna i bezpieczna – zarówno jako “zabezpieczona przed podsłuchem" jak i “zabezpieczona przez zniszczeniem". w przeciwieństwie do zwykłych sieci wifi nie będzie centralnego “access pointa".

jeśli chodzi o zastosowania, projekt prowadzony przez darpa obejmuje sieci semantyczne i całą koncepcję “knowledge base" (baz wiedzy). tym niemniej można założyć, że gdy projekt zostanie zakończony i wdrożony (pierwsze zastosowania to uruchamianie sieci w miejscu działań wojskowych), po jakimś czasie znajdzie zastosowanie w cywilu – tym razem już do dowolnych celów.

interesujące jest także to, że koncepcja nad którą pracuje darpa, obejmuje także inteligentne (ekhem) cache'owanie informacji na poziomie protokołów sieciowych. kiedy ta technologia stanie się publicznie i powszechnie dostępna – nie wiadomo, ale warto śledzić nowinki, bo można zobaczyć czym będziemy przesyłać emaile za kilka lat.

2 thoughts on “darpa pracuje nad nowym internetem?”

  1. Ehm…
    A że niby który protokół routingu w sieci typu mesh obsługuje quagga?

Comments are closed.