nowy system replikacyjny do postgresa i nie tylko!

enterprisedb, firma której przedstawiać chyba nie muszę, od wczoraj oferuje swoje rozwiązanie replikacyjne: EnterpriseDB Replication Server.

co to i co potrafi?

na pierwszy rzut oka to co slony:

  • asynchronicznie
  • master + multi-slave

do tego niby jakieś narządka tylko replication console.

diabeł (a w tym przypadku raczej anioł) tkwi w szczegółach.

po pierwsze – do rzeczonego silnika replikacyjnego jest coś o nazwie: “Database Pooling Connection Framework". z tego co zrozumiałem z jednozdaniowego opisu, wynika, że zarządza to rozrzucaniem zapytań po bazach master/slave. i to w sposób w miarę inteligentny – wykrywając zapytania modyfikujące?!

po drugie – ten silnik replikacyjny pozwala replikować między postgresem i enterprisedb – co jest oczywiste, bo enterprisedb to też postgres. ale potrafi też replikować z/na oracle'a!

jest to o tyle dodatkowo ciekawe, że enterprisedb (firma) oferuje też pakiet do postgresa dla zachowania dużej kompatybilności zapytań. idea jest taka, że zapytania z oracle'a, działają na postgresie (a dokładniej na enterprisedb).

czyli całośc pozwala na zrobienie live migracji na postgresa a potem przepięcie aplikacji klienckich, albo ich część, na bazę która jest sporo tańsza!
całość pewnie będzie trochę kosztowała, ale może się okazać interesującą alternatywą dla slony'ego w zastosowaniach bardziej komercyjnych.