pozytywne wiadomości dla fanów postgresql’a

możliwe, że kojarzycie firmę enterprisedb. firma ta sprzedaje “paczkowanego" postgresa z dodatkami – replikacją, debuggerem funkcji pl/*, narzędziami upraszczającymi migrację z oracle'a.

co istotne – enterprisedb bardzo aktywnie pomaga rozwijać opensource'owego postgresa – zatrudniając core-developerów, backportując swoje zmiany i ogólnie mocno się angażując.

ostatnio miały miejsce 2 sympatyczne wydarzenia związane z enterprisedb.

po pierwsze – 1 sierpnia poinformowali, że zakończyli drugą rundę zbierania finansów i mają teraz o 20 milionów dolarów więcej. kasa zostanie przeznaczona na merketing i poszerzanie rynków sprzedaży.

mimo, że pewnie wolałbym by wpakowali te 20 milionów w programistów o tyle widzę kolosalny sens tego co robią. jeśli faktycznie uda im się sprzedać więcej licencji, pakietów supportowych itd, to powstanie mocna grupa płacących użytkowników. a mając płacących uzytkowników będzie prościej o ludzi którzy będą mogli implementować nowe fajne rzeczy w postgresie – także tym open source'owym.

po drugie – sun microsystems (ta sama firma która ostatnio zwolniła 5000 ludzi), reklamował sie niedawno, że będzie oferował support do postgresa. teraz (informacja z wczoraj) okazało się, że support świadczyć będzie enterprisedb. po prostu sun podpisał z nimi umowę na świadczenie supportu w imieniu sun'a.

dzięki temu jawi się kilka rzeczy:

  • postgresql zyskuje realną, silną pomoc od suna
  • support świadczony przez suna będzie na wysokim poziomie – i nie dlatego, że sun na szybko kogoś wyszkoli, ale dlatego, że support będą świadczyli ludzie którzy na postgresie “zęby pozjadali"
  • enterprisedb na tym zarobi 🙂

to wszystko powoduje, że z coraz większym optymizmem patrzę na przyszłość swojej ulubionej bazy.