jak zaprojektować bazę danych do …?

na newsach na grupie pl.comp.bazy-danych co jakiś czas ktoś się pyta jak zaprojektować bazę do … (wypozyczalni książek, serwisu, whatevera).

zazwyczaj są to prośby/pytania wynikające z nieuczenia się i zbliżającej się (na przykład – już jutro) sesji egzaminacyjnej.

tym co się nie uczą to i tak niewiele pomoże, ale jeśli macie problem jak zacząć projekt bazy do jakiegoś zadania – spójrzcie na ten serwis. zawiera sporo (około 200 chyba) przykładowych struktur baz danych.

oczywiście tego co tam jest nie wolno traktować jako wyroczni. ale czasem po prostu jest potrzebny taki kopniak na początek – a dalej już można modyfikować przykładowy schemat do woli.

One thought on “jak zaprojektować bazę danych do …?”

  1. To ja w ten temat udrzę, bo się ostatnio zastanawiałem: jak rozwiązujecie problem adresów (nie, nie adresów IP, email ani innych takich – zwykłych adresów :-> ). Bo rozwiązań jest dużo – można wszystko władować do jednej kolumny ADRES, albo rozbijać na kilka (KRAJ, ULICA, itp). Jeśli rozbijemy na kilka to pojawia się od razu myśl, żeby znormalizować te dane. Ale w jakim stopniu? Osobna tabela MIASTA(id,nazwa,województwo,kraj)? Osobna tabela dla ulic czy nie? (w sumie warto – pewnie można gdzieś zdobyć oficjalny spis ulic i mieć dane referencyjne). A jakby tego wszystkiego było mało, to co zrobić jeśli dane mają być międzynarodowe, a w różnych krajach adresy mają różną postać… Niby prosta i bardzo powszechna rzecz, ale można to bardzo różnie rozwiązać i można mieć potem dużo problemów, jeśli zrobi się to źle…

Comments are closed.