nowa wersja slony’ego!

jak nie wiesz co to slony, to polecam zajrzenie na strone projektu i poczytanie. w skrócie – silnik replikacyjny do postgresa, działający jako replikacja asynchroniczna master-multi_slave.

silnik co trzeba dodać działający stabilnie, wygodnie i szybko.

ostatnio pojawiła się nowa wersja. a właściwie zapowiedź nowej wersji – prerelease wersji 1.2.

w niej – sporo ulepszeń. tym razem nie są to ulepszenia które pomagają zestawić replikację (jak większośc wersji 1.1.x), ale modyfikacje tego jak sam core slony'ego działa. efekt ma być murowany – szybciej, skuteczniej, mniej zasobożernie, bardziej monitorowalnie :):

  • najważniejsze – spore zmiany w zarządzaniu pamięcią. slony teraz wykrywa kiedy ma do czynienia z dużymi rekordami i replikuje je w inny sposób dzięki czemu nie zżera tyle pamięci co poprzednie wersje
  • szybko zapychana tabela sl_log_1 została wreszcie “dopalona". slony będzie co jakiś czas przełączał się między sl_log_1 i sl_log_2, i jak upewni się, że nic z tej nieaktualnej nie jest już używane, to będzie ją czyścił poprzez TRUNCATE – dzięki czemu rozmiar tych tabel zostanie mocno ograniczony
  • poprawki tyczące się wykonywania poleceń modyfikujących bazę danych poprzez mechanizmy slony'ego – teraz kolejne polecenia będą wykonywane oddzielnie dzięki czemu zniknie problem z odwoływaniem się do dopiero-co utworzonych tabel i/lub pól.
  • poprawki tyczące się uruchamiania slony'ego jako serwisu w windowsach (nie używam więc nie jestem w stanie zweryfikować)
  • sporo poprawek tyczących się stabilności działania slonyego. teraz ma już być zbędne uruchamianie slonego przez watchdoga.

pełna lista zmian dostępna jest w tej chwili via cvsweb.