nowe serwery suna

sun zaoferował 3 nowe serwery.

po pierwsze – sun fire x4600. piękna maszynka mająca do 8 gniazd na procesory amd opteron, przystosowana nie tylko do obecnych, ale także zapowiedzianych dopiero 4-core'owych chipów. to by dało 32 core'y w relatywnie małej maszynce. great:)

po drugie – interesująca maszynka – sun fire x4500.

procesorowo – cieniutko. 2 opterony. a maszynka jest spora – 4U. co zajmuje miejsce? 48 dysków sata, dających łączną pojemność do 24 terabajtów! plus zasilanie całości (oczywiście redundantne).

ostatnia nowość – dosyć dziwny pomysł.

system blade-owy sun blade 8000. do środka wchodzi 10 blade'ów (i tu ciekawostka, mają być obsługiwane zarówno blade'y opteronowe jak i sparcowe.

co więc dziwnego? chasis ma 19U!. w tej samej wysokości konkurenci (hp czy ibm) są w stanie wstawić 2 “pudełka". sun twierdzi, że wielkosć jest przewidzana na przyszłe potrzeby. ale nie da się wstawić więcej blade'ów, bo miejsce jest zajęte zasilaczami i innym “złomem".

o ile widzę przyszłośc przed pierwszymi 2 maszynkami (x4600 był dostępny dla niektórych klientów już od jakiegoś czasu, zdobył nawet 7 miejsce w ostatnim top500 superkomputerów, oczywiście nie pojedyncza maszyna tylko klaster), o tyle blade 8000 wydaje mi się mocno przesadzony. w 19U można upchnąć do 40 procesorów (10 blade'ów 4 procesorowych). używając x4600 tę samą ilość procesorów można upchnąć na 20U – a różnica 1U to zdecydowanie (w/g mnie) za mało. ale – czas pokaze.