dell + amd! wreszcie.

po latach podchodzenia do siebie i zaprzeczania, wreszcie, dell podpisał umowę z amd i będzie oferował komputery z ich procesorami. na razie co prawda pojawią się tylko serwery z dwurdzeniowymi opteronami, ale za jakiś czas może będą też desktopy della na amd.

na informację o tym interesująco zareagowała giełda – akceje zarówno della jak i amd wzrosły (o 3.2% i 12% odpowiednio), natomiast intela spadły o 5%. coś pięknego.

może nie wszyscy wiedzą, że intel powoli przestaje się liczyć na rynku procesorów desktopów i serwerów. to może brzmi obrazoburczo, ale w stanach juz od ostatniego kwartału 2005 sprzedaje się więcej pecetów z procesorami amd niż intela, a w kwestii serwerów – no cóż. xeon nie jest żadną konkurencją dla opteronów, a kiepska ich sprzedaż w polsce wynika w/g mnie z gorszej dostępności i ogólnie słabej znajomości platformy amd64 przez sprzedawców.

przejście della na sprzedaż obu procesorów oznacza, że nawet firmy które teraz, ze względu na np. długoterminowe umowy, trzymały się wyłącznie della – będą miały szanse kupić serwer z lepszym procesorem.

jeśli intel nie zrobi jakiegoś fenomenalnego kroku (a platforma viiv raczej tym nie jest, biorąc pod uwagę dosyć kiepskie opinie o niej w sieci) – może się okazać, że stanie się producentem niszowym …